szlifierka automatyczna

Szlifierka automatyczna – którą wybrać?

Jeśli masz budżet i jesteś poważnym stolarzem, nie możesz się pomylić, inwestując we wszystkie cztery typy szlifierek. W połączeniu ze wszystkimi czterema konstrukcjami szlifierek i odpowiednią kombinacją materiałów ściernych, będziesz w stanie podjąć się praktycznie każdego zadania szlifowania w warsztacie, jakie możesz sobie wyobrazić. Oto szczegółowe spojrzenie na cztery rodzaje szlifierek do drewna.

Szlifierka taśmowa

Szlifierki taśmowe to twardziele w warsztacie stolarskim. Konstrukcja szlifierki taśmowej pozwala na usunięcie dużych ilości materiału w bardzo krótkim czasie. Jednak w kontrolowanych i zdolnych rękach narzędzia te nie wpadają w amok. Szlifierki taśmowe działają na zasadzie pętli ciągłej. Używają w pełni zapętlonej taśmy szlifierskiej zamiast statycznych arkuszy ściernych, takich jak w szlifierkach tarczowych, orbitalnych lub wykańczających. Taśmy szlifierskie mieszczą się w obudowie narzędzia i otaczają koło napędowe silnika z tyłu oraz jednokierunkowe koło prowadzące z przodu. Elementy sterujące naciągiem i prowadnice wyrównujące utrzymują taśmę na miejscu, podczas gdy silnik elektryczny obraca taśmę szlifierską w ruchu do przodu.

Szlifierki taśmowe są bardzo skutecznymi narzędziami do usuwania chropowatości i przygotowania stolarki do mniej agresywnych narzędzi w procesie, takich jak szlifierki mimośrodowe i wykańczające. Bardzo ważne jest, aby szlifować taśmowo wzdłuż słojów drewna, a nie w poprzek. W przeciwnym razie boczne działanie szlifierki taśmowej może zrujnować pracę. Istotne jest, aby dopasować rozmiar szlifierki taśmowej do swoich potrzeb. 

Szlifierki orbitalne

Jeśli zapytasz najbardziej doświadczonych stolarzy, jaką szlifierkę elektryczną wybraliby, gdyby mogli wybrać tylko jedną, prawdopodobnie powiedzieliby, że przypadkowa szlifierka oscylacyjna. To dlatego, że losowe szlifierki oscylacyjne są tak wszechstronne. Te elektronarzędzia nie usuną drewna tak brutalnie jak szlifierka taśmowa, ale wypolerują element stolarki prawie do takiego samego połysku jak szlifierka do precyzyjnego wykańczania.

Szlifierki mimośrodowe są bliskimi kuzynami zwykłych szlifierek oscylacyjnych wykańczających. Istnieją jednak dwie wyraźne różnice. Podczas gdy zwykłe szlifierki arkuszowe lub ćwiartkowe szlifują w przewidywalny wzór orbitalny, losowe szlifierki orbitalne oscylują w nieprzewidywalnym lub przypadkowym ruchu. Piękno szlifierki oscylacyjnej polega na tym, że praktycznie nie pozostawia ona śladów zadrapań, które są typowymi cechami charakterystycznymi zwykłych szlifierek oscylacyjnych do wykańczania.