Profesjonalna obróbka skrawaniem – na czym polega ten proces?

Dzisiejszy przemysł nie mógłby się obejść bez specjalistycznych, zautomatyzowanych maszyn zajmujących się specjalistyczną obróbką skrawaniem. W tym celu wykorzystuje się najczęściej automaty tokarskie przeznaczone do obróbki metalowych brył obrotowych. W ten sposób powstają śruby, gwinty tuleje, wkręty oraz inne elementy niezbędne w produkcji urządzeń elektromechanicznych, pojazdów, budynków oraz mebli.

Komputerowa obróbka skrawaniem z technologią CNC

Pierwsze próby zautomatyzowania obróbki metali były podejmowane już w drugiej połowie XIX wieku, ale uzyskiwane efekty pozostawiały wiele do życzenia. Nowoczesna obróbka skrawaniem wykorzystuje bardzo zaawansowane maszyny sterowane przez algorytm komputerowym. Mówimy tu o technologii Computerized Numerical Control rozwijanej od lat 40. ubiegłego wieku.

Specjalistyczne usługi CNC opierają się w głównej mierze na produkcji bardzo precyzyjnych elementów metalowych, które są niezbędne do tworzenia oraz montażu bardziej złożonych konstrukcji. Śrubki, gwinty, wkręty, niektóre narzędzia metalowe, kołki: to tylko niektóre z elementów, które powstają za sprawą nowoczesnej obróbki skrawaniem opartej na technologii CNC.

Kto korzysta ze specjalistycznych usług CNC?

Wszystkie gałęzie przemysłu korzystają z niewielkich elementów metalowych potrzebnych do produkcji maszyn, pojazdów, budynków, mebli oraz innych towarów złożonych. Automaty tokarskie oraz inne urządzenia stosowane w obróbce są jednak bardzo drogie. Co więcej, obróbka skrawaniem to trudny proces, który wymaga dużej wiedzy i doświadczenia.

W związku z tym, obróbką zajmują się tylko certyfikowane firmy wyposażone w nowoczesny sprzęt. Z usług CNC korzystają wszyscy producenci potrzebujący elementów metalowych w procesie produkcyjnym. Obróbka skrawaniem w zaawansowanych automatach tokarskich pozwala na wyprodukowanie nawet kilkudziesięciu tysięcy elementów w ciągu jednej godziny.

Jakie korzyści oferuje nam profesjonalna obróbka skrawaniem?

W ten sposób powstają metalowe elementy i akcesoria, które otaczają nas w codziennym życiu. Zautomatyzowane usługi CNC pozwoliły zminiaturyzować urządzenia elektromechaniczne, a także stopniowo obniżyć ich ceny. Najbardziej złożone automaty tokarskie są w stanie wyprodukować mikroskopijne elementy metalowe z dokładnością do jednego nanometra. Z tego typu części korzysta m.in. przemysł lotniczy i motoryzacyjny. Wiele z tych elementów metalowych dba zatem o komfort i bezpieczeństwo naszych podróży.