Piły taśmowe do metalu

Piły taśmowe do metalu – wsparcie przedmiotu obrabianego

Sprawdź, czy obrabiany przedmiot, mocno podparty po obu stronach cięcia, nie może się poruszać podczas cięcia. Jeśli siła docisku jest regulowana, użyj maksymalnego nacisku dla materiału litego i wystarczającego do zaciśnięcia elementów konstrukcyjnych bez ich deformacji. Typowy rodzaj zadziorów pojawia się, gdy odcięta strona przedmiotu obrabianego nie jest odpowiednio podparta. Gdy ostrze zbliża się do końca cięcia, ciężar materiału może spowodować jego odpadnięcie zamiast odcięcia.

Rozprężenie po użyciu

Jednym z najczęstszych problemów podczas cięcia piłą taśmową jest zdzieranie się zębów brzeszczotu. Zwykle wynika to z przeciążenia siłami działającymi na ostrze w wyniku powtarzających się uderzeń w materiał, zwłaszcza podczas cięcia kształtowników konstrukcyjnych i wiązek. Ostrza nagrzewają się podczas cięcia. Rozszerzają się i kurczą, az czasem mogą nawet same się nadmiernie naprężyć. Podobnie jak spłaszczenie opon w wyniku zbyt długiego siedzenia w jednym miejscu, pozostawienie naprężonego ostrza przywiązanego do kół napędowych, tworzy w stali pamięć, która może prowadzić do przedwczesnej awarii spowodowanej zmęczeniem metalu.

Charakterystyka wiórów dostarcza informacji o procesie skrawania. Wykwalifikowany operator powinien być w stanie wybrać odpowiedni posuw i prędkość, patrząc na wióry. Ciepło tarcia stępia zęby, zwłaszcza podczas cięcia ciężkich, litych elementów. Zasadniczo należy zmniejszyć prędkość w przypadku większych przekrojów poprzecznych.

Prędkości metalu i skrawania

Przed użyciem piły taśmowej do cięcia metalu zawsze wiedz, jaki materiał będziesz ciąć. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest grubość materiału i jego miękkość. Aluminium będzie się ciąć znacznie inaczej niż srebro, stal czy miedź. Gęstość metalu określi ustawienia używane w pilarce. Na przykład użycie dużej prędkości do cięcia aluminium może spowodować jego odpryski, wyrzucanie kawałków metalu w powietrze, co może spowodować poważne obrażenia. Zawsze zapoznaj się z instrukcją dołączoną do piły taśmowej lub poszukaj w Internecie informacji o posiadanym modelu i rodzaju cięcia.

Używając piły taśmowej do cięcia metalu, należy to robić ostrożnie. Cięcie metalu z niewłaściwą prędkością może powodować problemy z powodu wypaczania, strzępienia lub po prostu wysyłania w twoją stronę odłamków metalu. Piła taśmowa do cięcia metalu wykonuje posuw w stopach na minutę, który nigdy nie powinien przekraczać 300. Aluminium powinno być cięte na około 120 do 260, stal między 110 a 160, a miedź na przykład między 170 a 250.