Piła taśmowa do stali – omówienie

Cięcie materiału piłą taśmową do stali, jest to rodzaj obróbki, mający na celu nadanie elementowi określonego wymiaru i kształtu. Jest to metoda dość szybka i precyzyjna, dlatego świetnie nadaje się do zadań wymagających od wykonawców przede wszystkim wysokiej jakości.

Użyteczność piły taśmowej do stali

Podczas stosowania piły taśmowej niezbędne jest optymalne dostosowanie dwóch podstawowych parametrów: posuwu i prędkości. Posuw to głębokość, na jaką zęby wchodzą w materiał. Im większy posuw, tym lepsza wydajność cięcia. Dodatkowo posuw wpływa na żywotność ostrza w narzędziu. Z kolei prędkość oznacza to, jak szybko ostrze przechodzi przez materiał. Większa szybkość pozwala na uzyskanie większego kąta cięcia.

Piła taśmowa do stali pozwala na osiągnięcie bardzo precyzyjnych rezultatów, dlatego też bardzo często zmniejsza konieczność przeprowadzania dodatkowych prac z zakresu obróbki ciętego materiału. Jest to metoda, która doskonale sprawdza się podczas wycinania skomplikowanych kształtów czy nieregularnych wzorów. Piła taśmowa do stali najczęściej wykorzystywana jest w przypadku cięcia profili, czy rur stalowych. Urządzenia tego rodzaju radzą sobie nawet z dużymi i grubymi elementami stalowymi. Zapewniają wysoki poziom precyzji.

Piła taśmowa do cięcia wykorzystuje ząbkowaną taśmę, która wykonuje równomierne ruchy. Obecnie stosowane są przede wszystkim automatyczne maszyny, które zapewniają dokładną, wydajną i szybką realizację zadań. Cięcie przecinarką taśmową jest to jedna z najbardziej ekonomicznych metod obróbki.