Nawozy do ogrodu

Na pewno każdy z nas ceni sobie możliwość ograniczenia pracy na roli, czy też w ogrodzie i zaoszczędzenia przy tym cennych sił i energii. Dlatego szukamy rozwiązań, które nam na to pozwolą. Jednym z nich jest rzadsze nawożenie płodów dzięki zastosowaniu produktu jakim są nawozy do ogrodu. Dzięki wchodzącemu w ich skład kompleksowi niezbędnych składników pokarmowych, nie musimy dostarczać każdego z nich oddzielnie, ale przy jednym nawożeniu wszystkie są aplikowane w taki sposób, żeby roślina mogła z nich odnieść jak najwięcej pożytku. Umożliwia to szybszy rozwój upraw, bez pojawiających się problemów, czy chorób, a co za tym idzie większy urodzaj.

Kiedy i do uprawy jakich roślin stosować nawozy do ogrodu?

Tego typu nawozy, nazywane nawozami do ogrodu, składają się z różnego rodzaju elementów zestawionych ze sobą w różnych proporcjach. Dzięki temu dają możliwość dobrania odpowiednich ilości każdego z pierwiastków i mikroelementów wchodzących w ich skład w zależności od rodzaju uprawy. Jest to o tyle istotne, że nie każda roślina potrzebuje takich samych ilości danych elementów. Na przykład zawartość azotu, czy fosforu będzie się różnić w zależności od tego, czy kupowane przez nas nawozy do ogrodu będą stosowane w przypadku roślin przemysłowych, czy też zbóż, warzyw i owoców lub jeszcze innych upraw. Niezmienny jest jedynie fakt, że generalnie rzecz biorąc niemal wszystkie rośliny potrzebują takich trzech podstawowych składników, jakimi są fosfor, azot i potas, a to właśnie te trzy elementy wchodzą w skład wspomnianych nawozów. Stąd też bierze się ich skrótowa nazwa NPK, pochodząca od skrótowych oznaczeń wspomnianych pierwiastków. Stanowią one podstawę wszelkiego rodzaju nawozów wieloskładnikowych kompleksowych, dzięki czemu zapewniają wszelkim uprawom to, co dla nich niezbędne, a czego nie mogłyby otrzymać w żaden inny sposób.

Odpowiednia pora na stosowanie nawozów

Oprócz dostarczenia roślinom niezbędnych składników odżywczych za pomocą wspomnianych wyżej nawozów, trzeba też pamiętać o odpowiedniej porze nawożenia. Czasem zdarza się, że łatwo przegapić pierwszy moment, kiedy trzeba o to zadbać, szczególnie kiedy zima jest długa, a potem niespodziewanie zaczyna się wiosna. To właśnie te pierwsze wiosenne dni są najlepszym momentem, aby zacząć stosować nawozy do ogrodu. Dzięki ich odpowiednio szybkiemu zaaplikowaniu, zazwyczaj w marcu, choć słyszy się także głosy mówiące o połowie lub końcówce lutego, damy naszym uprawom możliwość szybkiego wzrostu i uchronimy je przed ewentualnymi chorobami. Oczywiście, sami najlepiej określimy kiedy należy zastosować nawożenie roślin, gdyż wszystko będzie zależało od pogody i w jednym roku może zacząć się szybciej lub później niż w kolejnym. Ważne, aby nie przegapić odpowiedniego momentu. Warto też zaopatrzyć się w tego rodzaju produkty odpowiednio wcześniej, gdyż w przypadku nawozów wieloskładnikowych ceny mogą być nieco niższe jeśli zaplanujemy ich zakup poza sezonem. Dzięki temu możemy zaoszczędzić pewną sumę, którą będziemy mogli przeznaczyć na inne elementy pozwalające zadbać o nasze uprawy.