choroby dziąseł

Jak leczy się paradontozę? Choroby dziąseł

Przy starannej profesjonalnej ocenie i leczeniu zwykle możliwe jest całkowite zatrzymanie postępu zapalenia przyzębia. Kluczem do sukcesu jest wyeliminowanie płytki bakteryjnej, która wyzwala proces chorobowy, oraz ustanowienie doskonałych praktyk higieny jamy ustnej. Istnieją etapy skutecznego leczenia paradontozy. Skuteczne leczenie periodontologiczne wymaga pełnej współpracy w codziennych praktykach higieny jamy ustnej i regularnych wizyt kontrolnych.

Instrukcje i porady dotyczące higieny jamy ustnej

Celem fazy leczenia higieny jamy ustnej jest zmniejszenie liczby bakterii w jamie ustnej, a tym samym zmniejszenie poziomu stanu zapalnego. Twój dentysta najpierw wyjaśni przyczyny Twojego zapalenia przyzębia i udziela jasnych instrukcji, jak utrzymać zęby i dziąsła w czystości. Otrzymasz porady dotyczące korzystania z różnych narzędzi i technik: na przykład najodpowiedniejszej techniki szczotkowania zębów i prawidłowego używania szczoteczek międzyzębowych, nici dentystycznych i antyseptycznych płynów do płukania ust.

Profesjonalne czyszczenie

Z dostępnych obszarów zębów usuwane są wszelkie osady bakteryjne (płytka nazębna i kamień nazębny), a następnie zęby są polerowane i poddawane działaniu fluoru. W razie potrzeby dentysta usunie również wszelkie osady bakteryjne i kamień nazębny z powierzchni korzeni i kieszonek dziąseł. W niektórych przypadkach przepisywane są antybiotyki, aby poradzić sobie z aktywnymi lub uporczywymi infekcjami dziąseł, które nie zareagowały na środki higieny jamy ustnej.

Chirurgiczna terapia korekcyjna

Niekiedy przeprowadza się zabieg chirurgiczny w celu usunięcia bakterii płytki nazębnej i osadów w kieszonkach przyzębnych oraz na powierzchni korzenia przy furkacjach (tam, gdzie korzenie rozchodzą się). Obszary te są niedostępne dla szczotek i nici dentystycznej, więc stan zapalny pozostanie tam, dopóki bakterie będą mogły je skolonizować. W znieczuleniu miejscowym dziąsło jest podnoszone, a powierzchnie korzeni są czyszczone, aby usunąć wszystkie bakterie. Niekiedy możliwe jest jednoczesne leczenie utraty masy kostnej za pomocą specjalnej kuracji regeneracyjnej. 

Pod koniec zabiegu dziąsła są ponownie zszywane wokół zębów. Szwy są zwykle usuwane od jednego do dwóch tygodni po zabiegu. Wykazano również, że chirurgia regeneracyjna przyzębia – mająca na celu odbudowę utraconej kości wokół zębów – poprawia rokowanie zębów, przedłużając ich żywotność i umożliwiając ich utrzymanie.