Dlaczego można uznać, że włoska Seria A jest zupełnie inna niż inne europejskie ligi krajowe?

Raczej nie jest możliwe stwierdzenie tego, która europejska liga jest tą najmocniejsza, natomiast każdy kibic konkretnych rozgrywek, będzie na pewno w stanie wyróżnić takie argumenty, na potwierdzenie wyższości swojej ulubionej ligi. Wymienia się zatem zwykle w tym gronie ligę angielską, niemiecką, hiszpańską, czy też włoską. Wszystkie z nich są świetnymi rozgrywkami, a dodatkowo różniącymi się od siebie, co być może dla ekspertów jest oczywiste, aczkolwiek dla osób nieznających się na piłce niekoniecznie. Jakie elementy są zatem w stanie przekonać nas, że Serie A wyróżnia się na tle pozostałych lig?

Co jest bardzo widoczne, wszystkie najmocniejsze ligi piłkarskie starego kontynentu mają swoje znaki szczególne, a już na pewno jeżeli chodzi o styl gry w piłkę nożną. Włochy charakteryzuje zatem umiłowanie do przygotowania taktycznego, a także solidnej gry obronnej, stąd bywa nawet, że tzw. Serie A top scorers mają przydzielonych wiele zadań defensywnych. Jeżeli chodzi o Hiszpanię, tam mowa o piłce technicznej i finezyjnej, a ceni się ofensywną grę i indywidualne umiejętności. Z kolei w Wielkiej Brytanii, mowa o niesamowitej intensywności gry, a także graniu od bramki do bramki, dlatego piłkarz powinien posiadać tam doskonałą wydolność i przygotowanie fizyczne. Kibice włoskiego futbolu doskonale orientują się w tabeli strzelców Serie A i we wszelkich innych statystykach.

Włoscy giganci futbolu, a dokładnie największe kluby z Serie A

Jeśli ktoś poprosiłby nas o wyjawienie pierwszego skojarzenia z włoską Serie A, byłby to najprawdopodobniej Juventus Turyn, czyli najbardziej utytułowany klub włoskich boisk. Chociaż wiadomo, że Juventus jest zupełnym dominatorem na rodzimym podwórku, bardzo dobrze spisuje się również w pucharach europejskich, czego dowodem jest coroczna dobra postawa w Champions League. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że we Włoszech jest znacznie więcej cenionych klubów, dlatego warto tutaj wspomnieć np. SSC Napoli, Inter Mediolan, AS Romę, czy też AC Milan, który chociaż obecnie jest pogrążony w kryzysie, ma bardzo bogatą historię i wiele trofeów na swoim koncie. Patrząc wnikliwie w terminarz Serie A, z pewnością natrafimy na niezliczoną ilość interesujących pojedynków, a to chociażby derby Turynu, Rzymu, Genui, czy też Mediolanu.

Miłość do futbolu w prawdziwie włoskim stylu…

Włosi mają wyjątkowy stosunek do piłki nożnej, a ma to odzwierciedlenie we wszystkich innych strefach życia codziennego, patrząc chociażby na fanatyczne zachowanie kibiców włoskich klubów. Większość Włochów interesuje się wynikami Serie A i często zna je na pamięć, nawet bez względu na to, z jakim etapem sezonu mamy do czynienia. Naturalne jest nawet to, że piłkarze we Włoszech traktowani są ze specjalnymi względami, co jest najbardziej widoczne chociażby na przykładzie SSC Napoli. Kibice tam darzą podchodzą do swoich piłkarzy w wyjątkowy sposób, a najbardziej cenieni są ci, którzy nie tyle są najlepsi na boisku, ale przede wszystkim utożsamiają się ze swoimi barwami i klubem. Jeśli jednak taki piłkarz odejdzie z Neapolu do drużyny, za którą kibice nie przepadają, istnieje ryzyko, ze miłość przerodzi się nawet w nienawiść. W neapolitańskich restauracjach, piłkarze lokalnego klubu są często zwolnieni z zapłaty, a nawet same danie z menu noszą ich imiona.

Warto wiedzieć, że we Włoszech ceni się bardzo polskich zawodników, którzy uznawani są za bardzo solidnych i prędko uczących się schematów taktycznych. Często wymienia się także zdyscyplinowanie, ale też niską cenę, w porównaniu do tych, którzy pochodzą z innych krajów.