Czynniki powodujące kolki u niemowlaka
Kolki często występują u noworodków i niemowląt w wieku do 3 miesięcy. Ból brzucha może być tak silny, że dziecko może płakać przez kilka godzin. Problemem jest to, że nie ma jednej przyczyny kolek i nie ma jednego sposobu leczenia. Sposób karmienia może mieć wpływ na kolki, ale nie jest to jedyna przyczyna. Inne czynniki, które mogą powodować kolki, to stres, zmiany w diecie matki, zmiany w diecie dziecka, choroby przewodu pokarmowego. Najczęstszą przyczyną jest nadmierna produkcja gazów przez jelita. Inne przyczyny to nietolerancja laktozy oraz alergia na białka mleka krowiego.
Leki na kolki u niemowlaka
Kolki u niemowlaka mogą być bardzo uciążliwe i trudne do zniesienia. Aby je złagodzić, należy ułożyć dziecko na brzuchu i delikatnie masować mu plecki. Można także podawać mu łagodne leki przeciwzapalne, takie jak paracetamol lub ibuprofen. W przypadku bardzo silnych kolek można rozważyć stosowanie leków przeciwlaktacyjnych. Kiedy kolki u niemowlaka stają się bardzo uciążliwe, a żaden lek nie pomaga, należy skonsultować się z lekarzem. Może on zalecić stosowanie leków przeciwspazmatycznych lub innych leków. W przypadku kolkowych dolegliwości niemowląt nie należy podawać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.
Jak odróżnić kolkę od bólu brzucha u niemowlaka
Kolki często są mylone z bólem brzucha, a są to dwie różne rzeczy. Ból brzucha może być spowodowany przez wiele rzeczy, takich jak zaparcia, zatrucie pokarmowe lub infekcja. Kolki natomiast, są wywołane przez nagromadzenie się gazów w jelitach. Niektóre dzieci mogą mieć kolki od urodzenia, inne mogą zaczynać je mieć w wieku 2–3 tygodni. Kolki często są spowodowane przez nadmierne ssanie, które powoduje, że dziecko połyka powietrze. Najczęściej kolki pojawiają się wieczorem i trwają do rana.
Sposoby na łagodzenie kolek u niemowlaka
Kolki mogą być bardzo uciążliwe dla dziecka i jego rodziców. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc złagodzić ból. Niektóre z nich to: masowanie brzucha, stosowanie środków przeciwbólowych, stosowanie specjalnych kremów i olejków, kąpiele w gorącej wodzie i przewijanie dziecka w czasie kolek. Należy również pamiętać, aby nie przegapić ani jednego karmienia, ponieważ może to spowodować, że dziecko będzie miało problemy z trawieniem pokarmu. Kolejnym krokiem, który powinno się wykonać, aby zmniejszyć kolkę u niemowlaka, jest zmiana diety matki karmiącej. Powinna ona unikać pokarmów, które mogą powodować wzdęcia i gazy, takich jak kapusta, fasola, brokuły i kukurydza. Jeśli kolki są bardzo uciążliwe i nie ustępują po kilku tygodniach, należy skonsultować się z lekarzem.