Czym sugerować się podczas wyboru projektora?
Projektory wykorzystywane są już od wielu lat i służą do przedstawiania obrazu na ekranie. Projektor otrzymuje sygnał, którego źródłem mogą być komputery stacjonarne, laptopy, smartfony czy kamery. Już od dawna, wykorzystywane są do prezentacji, przedstawiania oferty, na lekcjach w szkole czy zajęciach na uczelni. Każdy doskonale wie, jak wygląda to urządzenia, lecz nie każdy wie jak podejść do wyboru idealnego dla nas urządzenia.
By móc cieszyć się wybranym przez nas sprzętem przez wiele lat, rozsądnie musimy podejść do wyboru i zakupu. Tu nie liczy się jedynie wygląd czy cena urządzenia, ale to do jakich celów ma nam służyć, jaką posiada rozdzielczość, jasność, żywotność lampy, kontrast, technologię przetwarzania obrazu, czy jakie posiada dodatki. Warto również pamiętać, by skupić się na tym jaki poziom hałasu emituje interesujący nas projektor, bo jak każdy wie nie ma nic bardziej rozpraszającego niż głośno hałasujące sprzęty.
Jakie proporcje wyświetlania wybrać?
Na rynku występują projektory mające trzy rodzaje proporcji wyświetlania obrazu: 16:9, 16:10 i 4:3. Wybór proporcji wyświetlania zależy od tego, do jakich celów i gdzie będzie wykorzystywany rzutnik. Do projektorów używanych w kinie domowym dedykowany jest format 16:9, który jest najbardziej panoramiczny. W biurach głownie format 4:3, chociaż w ostatnich latach wykorzystywany jest również 16:10.
Jasność lampy
Wybór jasności lampy, również zależy głównie od tego gdzie będzie wykorzystywany projektor. Do najbardziej wymagających miejsc, czyli takich w których jest bardzo jasno powinny mieć najjaśniejszą lampę. Natomiast te do kin domowych, powinny mieć najbardziej ciemną, wynika to z tego, że projekcje w domach wykonywane są w przeważnie zaciemnionych pomieszczeniach.
Kontrast
Jeżeli planujemy kupić projektor multimedialny do naszego kina domowego, koniecznie musimy zwrócić uwagę na kontrast, tak by prezentowane obrazy czy filmy były jak najbardziej nasycone. By móc uznać, że rzutnik nadaje się do naszego kina domowego, musi on mieć nie mniej niż 6000:1-7000:1.
Rozdzielczość projektora
Warto zwrócić również uwagę na rozdzielczość natywną. Projektor multimedialny do kina domowego powinien oferować co najmniej rozdzielczość natywną 1280×720 (WXGA). Rozdzielczość natywna, jest to rozdzielczość oglądanego obrazu, natomiast producenci bardzo często podają rozdzielczość kompresowaną, która jest większa od rozdzielczości natywnej.
Żywotność lampy
Jeżeli wybrany przez nas sprzęt ma działać niemalże na okrągło, musimy zwrócić na gwarantowaną przez producenta żywotność lampy. Ale to nie wszystko, ważne jest również by sprawdzić czy są dostępne zamienne lampy i z jakimi kosztami się to wiąże. Klasyczne projektory mają żywotność około 2000-3000h pracy, chociaż na rynku można znaleźć również sprzęty, które mogą pracować wiele więcej godzin. Większość projektorów posiada lampy wystarczające na około 2000h normalnej pracy lub 3000h pracy w trybie ekonomicznym.
Którą technologię wyświetlania wybrać?
Na rynku istnieją dwie technologie, które mają zastosowanie w rzutnikach multimedialnych – są to LCD i DLP. Kilka lat temu, różnice między tymi technologiami były dość znaczne, jednak obecnie większość osób miałaby spory problem by określić z jaką technologią ma do czynienia. LCD ma bardziej widoczne piksele, jednak posiada lepsze kolory w jasnych obiektach, natomiast DLP ma znacznie bardziej płynny obraz, ale za to by mieć lepsze nasycenie – potrzebuje większej jasności lampy. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która z tych technologii jest lepsza, a wybór zależy jedynie od indywidualnych upodobań.
Dodatkowe udogodnienia
Dzięki dodatkom, projektor multimedialny nie musi już być przeciętnym urządzeniem. Wiele z tych urządzeń posiada wbudowany moduł Wi-Fi, dzięki czemu można z nim połączyć komputer bez jakichkolwiek dodatkowych kabli. Nowsze urządzenia posiadają również czytniki kart pamięci czy porty USB, dzięki czemu możemy wyświetlać prezentacje czy filmy bez konieczności łączenia się z laptopem. W projektorach multimedialnych do kina domowych wykorzystuje się złącza HDMI lub component, a w przypadku biznesu i prezentacji VGA i S-Video.