Czym są kompresy gazowe i włókninowe?

O kompresach można mówić długo. Są podstawowym wyrobem medycznym, który służy do opatrywania ran. Powinny znaleźć się w podręcznej apteczce i w ogóle w zasięgu ręki, na wypadek potrzeby użycia. Wyróżnia się zarówno kompresy gazowe, jak i włókninowe.

Kompres gazowy

W zasadzie kompres gazowy jest chyba jednym z najpopularniejszych kompresów dostępnych w sprzedaży. Wykorzystuje się go przy opatrywaniu ran, otarć i skaleczeń. W sprzedaży dostępne są 13-, 17-, oraz 20-nitkowe. Producenci oferują kompresy 8-, 12-, i 32-warstwowe. Dziś można kupić kompresy w wielu różnych rozmiarach. Na liście ogólnodostępnych znajdują się te o wymiarach: 5×5 cm, 7×7 cm, a także 9×9 cm. Należy pamiętać, że ich chłonność jest uzależniona od nitkowości i warstwowości.

Kompres włókninowy

Kompresy włókninowe to świetny wybór z uwagi na to, że pomimo nacinania ich, nie ma ryzyka wysnucia nitek. Ich gramatura wynosi 30g i 40g. W sprzedaży dostępne są kompresy 4-, 8-, oraz 12-warstwowe. Występują podobnie jak kompresy gazowe, w kilku rozmiarach i nawet tych samych. Punkty medyczne oferują kompresy włókninowe jałowe oraz niejałowe.

Podsumowanie

Wybór kompresów należy do każdego z osobna. Decyzja powinna być zależna od tego, w jakim zakresie będą użytkowane, a jak wiadomo, służą do opatrywania ran, otarć i skaleczeń. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. Dlatego warto je mieć zawsze pod ręką. Ich wybór jest duży, a ceny przystępne. Życia nie uratują, ale mogą pomóc w opatrzeniu każdej rany. Są w związku z tym ważnym wyrobem medycznym.